We are Project ditributors.
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Type | Bituminous Elastomeric Rubberised Coating |
| Color | Black |
| Form Of Paint | Liquid |
| Brand | Nikhil Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 20 Kg
Description
Mahaguard NMB is a liquid bituminous elastomeric waterproofing membrane, specially designed from a blend of special resin and rubber. It is an extremely flexible coating that can be efficiently applied to any thickness by roller or squeegee creating a fully adhered waterproofing coating with no wastage. It is water based waterproofing coating.
Features / Advantages• A highly elastic product, and cures to a rubber like membrane capable of withstanding severe cases of expansion & contraction.
• More durable than normal asphalt coating and lasts longer than most other coatings.
• Superior adhesion properties ensure durable bonding to substrate and resistance to peeling, chipping and separation.
• Unique property of adapting itself over the irregular contours of the deck and forming a waterproof and impervious membrane.
• Single component, cold applied and does not require mixing and heating.
• It has good anti-root property.
• It has excellent adhesion to most of all concrete substrates
• It can be used with proper reinforcement / sandwich coat.
Typical Application• It is used for concrete roofs, polyurethane foam slabs, polyester built up roofs, maintenance of existing roofs, masonry and concrete walls bathrooms, basements, bridges, decks, podium areas, metal surfaces, brickwork, asphalt & corrugated asbestos etc.
• It can be used as sandwich membrane in new construction and as a surface treatment on existing slabs.
• Protective coating in infrastructure projects in civil engineering on non-trafficked areas.
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Waterproofing coating and painting |
| Packaging Size | 20kg |
| Brand | Asian Paints |
| Category | Paints and Waterproofing |
| Color | Grey and White |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Packaging Size | 40 kg bag |
| Usage/Application | Block Jointing |
| Material | Cement |
| Standard | ISI |
| Packaging Type | Bag |
| Shelf Life | 12 month |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Brand | Dr Fixit |
| Packaging Size | 20 Ltr. |
| Water Absorption | 0.02 % |
| Packaging Type | Bucket |
| Tensile Strength | 11 N/ mm2 |
| Elongation at break | More Than 1000 % |
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Form of Chemical | Liquid |
| Brand | Sunanda |
| Category | Waterproofing Coating |
| Usage/Application | Roof |
| Color | Milky White |
| Coverage | Approximately 5-5.5 M2 / Kg per coat . |
| Material | Waterproofing |
| Shelf Life | 12 Months |
Minimum order quantity: 20 Kg
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 kg |
| Category | Waterproofing Coating |
| Mixing Ratio | 1:1 |
| Physical State | Liquid |
| Shelf Life | 12 months |
| Type | Water Proofing Compounds |
| Color | White |
| Recommended Coat | 2 Coats |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Packing Type | Drum |
| Brand | Dr Fixit |
| Ph Value | 7.7 |
| Pot Life | 60 mins |
| Packaging Type | Bucket |
| Appearance | Milky white liquid |
| Adhesion strength to concrete | 38 N/mm2 |
| Solid Content | 47+/- 2 % |
| Usage/Application | Construction |
₹ 1200 / Kg Get Latest Price
| Brand | Asian Paints Smartcare |
| Packaging Size | 20 Ltr |
| Color | White |
| Form Of Chemicals | Liquid |
| Type | Waterproofing Coating |
| Packaging Type | Can |
| Form | Liquid |
| Grade Standard | Acrylic Emulsion based |
Minimum order quantity: 10 Kg
Get Latest Price
| Roll Size | 1 x 10 Mtr |
| Usage/Application | Construction |
| Density | 10 |
| Physical State | Roll |
| Technique | With Primer |
| 2000 | Rs |
| Length | 10 mtr -20 mtr |
Get Latest Price
Mahaguard Terrace coat – SR is a special synthetic resin based waterproofing membrane. It has excellent flexibility and thixotropic nature, it is supplied ready-to-us flexible coating, which can be painted over ifTypical Application
• Waterproofing of roof slabs, terraces, balconies, sun shades, parapet walls, roofs ranging from asphalt, asbestos cement sheets, metal surfaces and terrazzo tiles, etc.
• Recommended for both horizontal and sloped structures.
• Waterproofing of new as well as old substrate.
₹ 215 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Area Of Application | cementious |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | White |
| Category | Acrylic Based Polymer Coating |
| Application Method | Brush |
| Paint Form | Liquid |
₹ 355 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 20 ltr |
| Packaging Type | Bucket |
| Brand | Asian |
| Provide Home Painting | Yes |
| Sheen Level Degree | High |
| Product Name | Apex Ultima |
Minimum order quantity: 20 Litre
Get Latest Price
| Packaging Size | 25L |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Can |
| Color | milky White |
| Brand | Asian |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Litre
₹ 100 / Litre Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 12months |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 1 Litre
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India