Providing you the best range of tie rod grouts, choksey flex o patch primer (elastomeric concrete), fosroc conplast sp430srv dis, silico con dry mix concrete, fosroc nitocote sn522 and mymix riteblock clc (accelerating admixture for unreinforced concrete & mortar with effective & timely delivery.
₹ 13 / Kg Get Latest Price
| Material | Cement grout |
| Type | Tie Rod |
| Usage/Application | For filling Tie Rod Grout |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 10 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Concrete Strength Grade | M10 |
| Color | Gray |
| Features | Rapid Cure Time |
| Packaging Size | 1 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Kg
Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Fosroc |
| Coverage Area | 1.5 m²/kg |
| Packaging Size | 250 kg |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Type | Drum |
| Shelf Life | 12 month |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Slump | 25–50 mm |
| Usage | Slab, Bridge, Industrial Floor |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 1 Cubic Meter
Get Latest Price
Get Latest Price
| Advantage | Good Bonding |
| Length | 2feet |
| Breadth | 1.5 feet |
| 500 | rs |
Get Latest Price
| Brand | MYMIX |
| Material | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
| 500 | RS |
| 1000 | rs |
Minimum order quantity: 50 Kg
Get Latest Price
| Dry Density | 300 kg/m3 |
| Application Area | Floor Screed |
| Packaging Size | 25 kg |
| Compressive Strength | 3 MPa |
| Mix Type | Dry Mix |
| Flowability | Self Flow |
| Setting Time | 6 hour |
| Thermal Conductivity | 0.10 W/mK |
| distributors Mumbai | 20K |
Minimum order quantity: 50 Bag
Light Weight Foam Concrete is a highly versatile and efficient construction material widely used for infill walls and as a replacement for conventional Brick Bat Coba in various filling applications. It is ideal for use in terrace filling, toilet (W/C) areas, floor screeds, and lightweight brick/block works.
This material significantly reduces the dead load on structures, making it especially suitable for old buildings, retrofitting projects, and high-rise constructions. Foam Concrete offers excellent thermal and sound insulation, low water absorption, and high fire resistance. Its uniform consistency ensures easy pumping, quick application, and smooth surface finish.
Light Weight Foam Concrete is an economical, durable, and eco-friendly solution for modern construction needs, providing long-term performance with reduced structural stress.
Get Latest Price
Minimum order quantity: 50 Kg
Get Latest Price
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India