₹ 790 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Bond Strength To Steel | no |
| Dry Film Thickness | yes |
| Full Cure (days) | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Kg
₹ 50 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 kg |
| Color | Shell White |
| 5000 | Rs |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 20 Kg
Get Latest Price
| Fiber Length | 6 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Fiber Type | Polypropylene |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 50 Pouch
Get Latest Price
| Brand | Chembond |
| Standards | ASTM C920 |
| Features | UV Resistant |
| We are Project distributors for Construction Chemicals and Materials | 1000 |
Minimum order quantity: 26 Kg
Get Latest Price
| Brand | MYMIX |
| Model Name/Number | ve65365 |
| Application | RITEBLOCK FST is an accelerating cum plasticizing liquid, used for fast strength development of und |
| Color | WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
Get Latest Price
| Rebar Diameter | Any bar diameter |
| Type | Cement |
| Application | General Construction (Buildings; Slabs) |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
Minimum order quantity: 20 Litre
Get Latest Price
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 280 ml |
| Brand | Sensil |
| Packaging Type | Tube |
| Application Industry | Caulking |
| Surface Of Application | Ceramic |
| Grade Standard | Chemical |
| Strength | High |
| Chemical Resistance | Acids, Automotive Fluids |
₹ 242 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 750 ml |
| Single Component Polyurethane | Yes |
| Application Industry | Joint filling |
| Packaging Type | HDPE Barrel |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand. | Selsil |
₹ 276 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 600 ml |
| Cure System | Acetic |
| Compatible Material | Glass |
| Item Form | Paste |
| Features | One Part Sealant |
| Applications | Jointing |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Selsil |
| Package Type | Tube |
₹ 140 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Brand | Mcon |
| Usage/Application | Wood |
| Color | White |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 600 ml |
| Brand | ESSRBOND |
| Color | Black |
| Cure System | Neutral |
| Compatible Material | Glass |
| Applications | Jointing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 375 / Bag Get Latest Price
| Material | Powder |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 20 Kg |
| Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 600 ml |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 600 Piece
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 Kg |
| Form | Guard |
| Brand | Perma |
| Type | Silicone Resins |
| Application Surface | Concrete |
| State Of Matter | Liquid |
| Packaging Type | Can |
| Color | uncolored |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Litre
Get Latest Price
| Packaging Size | 25L |
| Categories | RO Membrane Treatment Chemicals |
| Form | Guard |
| Brand | Cera |
| Packaging Type | Can |
| Product Code | 1350 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 25 L
₹ 375 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 200 ml |
| Brand | Atul Lacare |
| Color | Brownish Yellow |
| Usage/Application | Penetrates rust |
| Flash Point (Open cup method) | 52 degree C |
| Solubility in Water | Insoluble |
Get Latest Price
| Packaging Size | 250ml |
| Standard | ISI |
| Brand | mcon |
| Usage/Application | Industrial |
| Shelf Life | 12 Months |
| Grade | Technical Grade |
| Packaging Type | Drum |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Packaging Size | 250ml |
| Standard | ISI |
| Brand | mcon |
| Usage/Application | Industrial |
| Shelf Life | 12 Months |
| Grade | Technical Grade |
| Packaging Type | Drum |
| Color | White |
Get Latest Price
| Packaging Size | 250ml |
| Standard | ISI |
| Brand | Mcon |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | Technical Grade |
| Packaging Type | Drum |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 Kg |
| Form | Guard |
| Type | Acrylic |
| Application Surface | Concrete |
| State Of Matter | Liquid |
| Packaging Type | Bottel |
| Color | Milkiy |
| Model Name/Number | 2031 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Litre
₹ 25 / sq ft Get Latest Price
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | Can |
| Brand | Asian Paints |
| Provide Home Painting | Yes |
| Finish | High Gloss |
| Application Method | Brush |
| Form Of Paint | Liquid |
| Paint Base Type | Oil Based Paint |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 300 ml |
| Brand | Strong Seal |
| Color | Clear |
| Compatible Material | Wood |
| Packaging Type | Cartridge |
| Features | One Part Sealant |
| Applications | Door & Window |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | Pidilite |
| Color | White |
| Usage/Application | WaterProofing |
| Size/Dimension | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
Key Features:
Lubrication: Effectively lubricates moving parts such as door latches, bearings, nuts, bolts, and chains, ensuring smooth operation and reducing wear.
Amazon India
Rust and Corrosion Protection: Penetrates and loosens rust, providing a protective barrier against future corrosion on metal surfaces.
Atul
Moisture Displacement: Efficiently displaces moisture from equipment, preventing oxidation and electrical malfunctions.
Cleaning Agent: Removes dirt, grease, oil, and dissolves adhesives, facilitating the easy removal of labels and stickers.
Get Latest Price
| Dosage | 200 ml per 50 kg bag of cement |
| Usage/Application | It reduces water penetration in mortar and concrete. |
| Coverage | 200 ml per 50 kg bag of cement |
| Color | Grey |
| Packaging Type | 20 kg |
| Material | Liquid |
| Specific Gravity | 1.08-1.13 |
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 Kg |
| Form | Liquid |
| Type | Acrylic |
| Coverage | 80 - 100 ft2/l/coat* |
| Application Surface | Concrete |
| State Of Matter | Liquid |
| Packaging Type | Tin |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Width | 250 mm |
| Usage/Application | Dams |
| Thickness | 5 mm |
| Number Of Layer | Single |
| Color | Blue |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 50 Meter
Get Latest Price
| Packaging Size | 35 kg |
| Model No/Name | FRP1213 |
| Appearance and Color | Grey |
| Product Code | vye292 |
| Surface Finish | Cement Finish |
| Net Weight | 35 Kg |
| Manufactured By | Fairmate |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
₹ 74 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 600 ml |
| Brand | Sensil |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Caulking |
| Surface Of Application | Ceramic |
| Grade Standard | Chemical |
| Strength | High |
₹ 95 / Litre Get Latest Price
| Brand | Mc Bauchem |
| Usage/Application | Chloride free Integral Crystalline waterproofing additive for concrete |
| Packaging Size | 20 Kg |
| Coverage | 1% by weight of cement |
| Type | Powder |
| Color | Off White |
| Physical State | Powder |
| Shelf Life | 6 months |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Packaging Type | bag |
Minimum order quantity: 5 Litre
Get Latest Price
| Material | Powder |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 20 Kg |
| Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Kg
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Brand | Boss |
| Compatible Material | Wood |
| Packaging Type | Cartridge |
| Features | One Part Sealant |
| Applications | Door & Window |
| Packaging Size | 300 ml |
| Color | Clear |
Get Latest Price
Get Latest Price
| Grade | PU 40 |
| Color | white, grey, black |
| Brand | Choksey |
| Application | Construction Joints |
| Curing Time (mm/24h) | 3 |
| Number of Components | 1-Component |
| project distributer for constroction material and camecials | 1000 |
| Packaging Size | 310 ml, 400 ml, 600 ml |
Minimum order quantity: 12 Piece
Get Latest Price
| Brand | Choksey |
| Packaging Size | 20kg |
| Category | Waterproofing Coating |
| Available Colour | Black |
| Color | White |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Type | Liquid |
| Purity | 100% |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Packaging Type | Bucket |
| Country of Origin | Made in India |
| Package Type | Bucket |
| Form | Liquid |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 20 Kg
Get Latest Price
| Packaging Size | 250ml |
| Usage/Application | Industrial |
| Standard | ISI |
| Brand | Mcon |
| Type | Drum |
| Shelf Life | 12 Months |
| Grade | Technical Grade |
| Packaging Type | Drum |
| Color | White |
Get Latest Price
| Packaging Size | 25L |
| Usage/Application | Personal |
| Standard | ISI |
| Brand | Mcon |
| Type | Powder |
| Shelf Life | 12 months |
| Grade | Reagent Grade |
| Packaging Type | Drum |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Bag Get Latest Price
| Shelf Life | OPC (Ordinary Portland Cement) |
| Packaging Size | 50 KG |
| kg | PP Sack Bag |
| Packaging Type | PP Sack Bag |
| Type | OPC (Ordinary Portland Cement) |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Tape Width | 1 Inch |
| Backing Material | Masking tape |
| Color | White |
| Brand | Abro |
| Usage/Feature | Masking tape |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
| Tape Length | 20 mtr, 25 mtr, 30 mtr |
Minimum order quantity: 20 Ream
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India