Our range of products include sikadur 41 epoxy, sikadur 30 lp (in), sika lastic 560, sika latex sbr, sika viscocrete 5201 and sikafloor curehard 24.
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 180 gm |
| Brand | Astral |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Repairs |
| Surface Of Application | Plastic |
| Grade Standard | Chemical |
| Strength | Medium |
| Material Compatibility | Metal |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 180 gm |
| Brand | Astral |
| Packaging Type | HDPE Barrel |
| Application Industry | Wood working |
| Surface Of Application | Steel |
| Grade Standard | Chemical |
| Strength | Medium |
| Material Compatibility | Metal |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 150 gm |
| Brand | Araldite |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Repairs |
| Surface Of Application | Plastic |
| Grade Standard | Chemical |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Plastic |
Key Features:
High Elasticity and Crack-Bridging: Accommodates structural movements and bridges cracks effectively.
UV Resistance: Ensures long-term durability and resistance to weathering.
Seamless Application: Forms a continuous, fully bonded membrane without joints.
Water Vapor Permeability: Allows the substrate to breathe, preventing moisture buildup.
Eco-Friendly: Water-based formulation with low VOC emissions.
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Brand | Sika |
| Packaging Size | 20 Kg |
| Packaging Type | Box |
| Physical Form | Liquid |
| Grade | A |
| Shelf Life | 1 Year |
Sika Latex SBR is a high-performance synthetic rubber-based bonding agent and additive for concrete and mortar.
₹ 98 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | APR |
| Packaging Type | APR |
| Form of Chemical | Liquid |
| Category | Waterproofing Coating |
| Usage/Application | Construction |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 kg |
| Brand | Sika |
| Usage/Application | Construction |
| Shelf Life | 1 Year |
| Color | Gray |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Purity | 99% |
| Form of Chemical | Liquid |
| Category | Waterproofing Coating |
| Brand | Sika |
| Type | Antisol W |
| Usage/Application | Construction |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20L |
| Packaging Type | Bag |
| Appearance | Matt |
| Form of Chemical | Slurry |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Waterproofing Coating |
₹ 850 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20L |
| Packaging Type | Can |
| Purity | 99% |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Waterproofing Coating |
| Model | 101H |
₹ 55 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 10 L |
| Packaging Type | Bucket |
| Purity | 98% |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Integral Waterproofing |
| Brand | Sika Top |
₹ 315 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 5L |
| Packaging Type | Bucket |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Waterproofing Coating |
| Model | 560 |
Minimum order quantity: 20 Kg
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Packaging size | 5 Kg |
| Color | Yellow |
| Surface | Polished |
| Brand | Sikadur |
| Type | Sikadur 42 MP IN Epoxy |
| Packaging Type | Drum |
₹ 325 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 600 ml |
| Brand | Sika |
| Application | Jointing |
| Form | Paste |
| Grade Standard | Chemical |
| Tensile Strength | ~1.0 N/mm2 |
| Shelf Life | 12 Months |
₹ 11.50 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Mainly use in Columns, Beams Slabs, It is also recommended for grouting of large gape |
| Type | Poeder |
| Color | Gray |
| Brand | Sika Chemicals |
| Material | Cementitious |
| Packaging Size | 25 Kg |
₹ 50 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Roof |
| Brand | Sika |
| Color | Black |
| Packaging Type | Loose |
| Surface Treatment | Polished |
₹ 1600 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Brand | Berger |
| Packaging Type | Bucket |
| Finish Type | Matt |
| Usage/Application | Metal |
| Type | Bonding Primer |
| Color | White |
Key Features:
Versatile Application: Suitable for both porous substrates like concrete and non-porous substrates such as metals.
Easy to Apply: Simplifies the priming process, ensuring efficient preparation of surfaces.
Water Repellent: Provides a protective layer that repels moisture, enhancing the durability of the sealant or adhesive.
Short Flash-Off Time: Reduces waiting periods between primer application and subsequent sealing or bonding.
Get Latest Price
| Application Area | Roofs & Terrace |
| Packaging Size | 20 Kg and abobe |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Appearance | Liquid |
| Purity | 100% |
| Form of Chemical | Liquid |
| Category | Waterproofing Coating |
| 2000 | Rs |
| Type | Paste, Powder |
Minimum order quantity: 20 Kg
Keeping water in or out of long-lasting structures, such as tunnels, bridges, basements, roofs, wetrooms or balconies can be very challenging.
Sika considers the entire waterproofing process to the very last detail and can provide solutions for both new build and renovation projects.
Waterproofing failure and leaking are some of the most problematic scenarios especially during the monsoon season. Our systems ensure you get a durable solution to safeguard and protect your structures.
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Packaging Details | 200L |
| Purity % | 99.9% |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Kg |
| Purity | 99 % |
| Form of Chemical | Liquid |
| Category | Waterproofing Coating |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Construction |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 99 % |
| Form of Chemical | Slurry |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Cementitious Waterproofing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 620 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 600 ml |
| Country of Origin | Made in India |
| Package Type | Bottel |
| Brand | Sika |
| Use | Waterproofing |
| Type | Adhesive Sealants |
Sikaflex 221 White is a versatile, high-performance, one-component polyurethane sealant ideal for sealing and bonding applications.
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Bag |
| Concrete Grade | M10 |
| Packaging Size | 20 kg |
| Form | Paste |
| Use | Waterproofing |
| Brand | Sika |
₹ 30 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 Kg |
| Packaging Type | Bucket |
| Purity | 99 % |
| Form of Chemical | Liquid |
| Category | Waterproofing Coating |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Construction |
Sika Plastiment 2001 NS is a high-performance, non-chloride, and water-reducing admixture designed to improve concrete mix performance.
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 Kg |
| Packaging Type | Bucket |
| Purity | 99 % |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Waterproofing Coating |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | APR |
| Packaging Type | APR |
| Form of Chemical | Liquid |
| Category | Waterproofing Coating |
| Usage/Application | Construction |
₹ 15 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | APR |
| Packaging Type | APR |
| Form of Chemical | Liquid |
| Category | Waterproofing Coating |
| Usage/Application | Construction |
₹ 10 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 30 Kg |
| Concrete Strength Grade | M35 |
| Usage/Application | Construction |
| Joint Width | 2m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Drum |
| Purity | 95% |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Brand | Sikaplast |
| Shelf Life | 36 months |
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 5 L |
| Packaging Type | Bucket |
| Purity | 99 % |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Waterproofing Admixture |
SikaTop 107 Sealplus IN is a high-performance, cementitious waterproofing and protective coating designed for concrete and masonry surfaces.
₹ 50 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 5kg |
| Packaging Type | Polyethene Bag |
| Purity | 99% |
| Form of Chemical | Powder |
| Usage/Application | Construction |
| Type | Sika Monotop 108 Waterplug |
Get Latest Price
| Grade Standard | Chemical |
| UV Resistance | UV Resistant |
| Service Life | 3 years |
| Material Compatibility | Plastic |
| Color | Grey |
| Brand | Pidilite |
| Dealer for Construction chemicals and Materials | 1000 |
Minimum order quantity: 1 Kg
Get Latest Price
| Surface Of Application | Plastic |
| Grade Standard | Chemical |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Metal |
Get Latest Price
| Packaging Size | 30 Kg |
| Packaging Type | 30 Kg |
| Concrete Strength Grade | M15 |
| Appearance | Constraction |
| Usage/Application | Construction |
| Form of Chemical | Powder |
| Category | Waterproofing Coating |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Grade Standard | Technical Grade |
| Packaging Details | 200L |
| Purity % | 99.9% |
| CAS No | 50 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Joint Width | 25 mm |
| Yield | 23 |
| Color | White |
| Item Code | 6741 |
| Grade | a |
| Packaging Type | Bag, Bucket |
| Features | use for Construction |
| Ambient Temperature | 13 |
| Temperature When In Use | no |
| Water Absorption | yes |
| Working Time | 10-6 |
| Purity | clear |
| Thickness Mm | 2mm |
| Product Code | 5678 |
| Material | Cement |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Type | Bag |
Minimum order quantity: 2 Kg
Get Latest Price
| Packaging Type | Bucket |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 425 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Kg |
| Purity | 99 % |
| Form of Chemical | Slurry |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Waterproofing Coating |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 180 gm |
| Brand | Astral |
| Packaging Type | HDPE Barrel |
| Application Industry | Wood working |
| Surface Of Application | Steel |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Plastic |
| Chemical Resistance | Acids |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Bucket |
| Dispenser Type | Dual Temperature |
| Application Industry | Joint filling |
| Power source | Electric |
| Surface Of Application | Ceramic |
| Brand | Bostik |
| Grade Standard | Chemical |
| Strength | High |
| Chemical Resistance | Acids |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 300 ml |
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 5 Kg |
| Concrete Strength Grade | M10 |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Construction |
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India