Pioneers in the industry, we offer fosroc cebex 112, sikashield p24 pe, sikashield p22 pe in 3 mm 103 d, mcon ready mix plaster, sikagard 63 ral 7003 and fosroc nitocote vf from India.
₹ 42 / Litre Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 1, 5, 20 and 200 litre |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Type | Drum |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2175 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Brand | Sika |
| Color | Black |
| Packaging Type | Roll |
| Raw Material | Bitumin |
| Surface Treatment | Heating |
| Dimension | 10 mtr x 1mtr |
| Roll Length | 10 mtr |
| Material | APP waterproofing Membrane |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 1950 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Terrace |
| Brand | sika |
| Color | Polyethylene film / Black |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 10.0 m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Roll
₹ 196 / Bag Get Latest Price
| Packaging Size | 40 Kg |
| Ideal for Use at | nternal & External Plastering |
| Model Number/Name | Mcon RMP-01 |
| Model No/Name | Mcon RMP-01 |
| Country of Origin | Made in India |
Mcon Ready Mix Plaster is a factory-prepared, blend of carefully graded fine sand, cement, and performance-enhancing additives, designed to provide superior workability, excellent adhesion, and a smooth finish. It is ideal for both internal and external plastering on brickwork, blockwork, and concrete surfaces.
This dry mix plaster eliminates the need for on-site mixing, ensuring consistent quality, reduced labor costs, and faster application. Simply mix with water at the site and apply directly on the surface.
₹ 640 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 4 kg |
| Packaging Type | Bucket |
| Appearance | Pale Yellow |
| Purity | 90 |
| Form of Chemical | Liquid |
| Category | Waterproofing Coating |
| 2000 | rs |
| Usage/Application | Construction |
Minimum order quantity: 20 Kg
₹ 645 / Litre Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 20 Liter |
| Packaging Type | Tin |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Litre
₹ 265 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 10 ltr |
| Type | liquid |
| Coverage Area | 40 sft / kg |
| Thickness | 1 mm |
| Coverage | 40 sft / Kg / coat |
| Standard | ISI |
| Packaging Type | Packet |
| Form | Liquid + Powder |
| Shelf Life | 12 months |
| Grade | M60 |
| Density | 1.5 |
| Air Temperature | 30 degree |
| Strength | M 60 |
| Dry Solids Content | 42 |
| Emicode | 24 |
| Grouting Tile Joints On Walls | 6 mm |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 590 / Litre Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 20 Litre |
| Packaging Type | Bucket |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Packaging Size | 5 kg |
| Brand | Choksey |
| Application Industry | Jointing |
| Surface Of Application | Ceramic |
| Packaging Type | Bucket |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Kg
Get Latest Price
| Packaging Size | 40 Kg |
| Ideal for Use at | Constraction |
| Model Number/Name | 5957 |
| Final setting time | 10 |
| Model No/Name | 103 |
| Initial setting time | 6 |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Brand | sika |
| Color | black |
| Packaging Type | Rolls |
| Raw Material | yes |
| Roll Length | 3mm |
| Material | raw |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 15 Roll
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Usage/Application | Dr. Fixit Samshield P membranes are generally used a waterproofing or damp proofing membranes intend |
| Packaging Size | 1.5 m |
| Packaging Type | rolls |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 10 mm
₹ 570 / Kg Get Latest Price
| Classification | Self Levelling |
| Packaging Size | 20 L |
| Packaging Type | 20 Liter |
| Form of Chemical | Liquid |
| Category | Waterproofing Coating |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Construction |
Minimum order quantity: 2 Kg
Get Latest Price
| Packaging Size | 10 L |
| Brand | MYMIX |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Kg
Get Latest Price
| Capacity | 250 Kg |
| Usage/Application | Facade Cleaning, Plastering, Painting, Repair Work] |
| Model Name/Number | Mcon SRP 100 |
| Material Of Platform | Mild Steel |
| Platform Length | 7.5 meters] |
| Type Of Mast | Single Mast |
| Work Surface | Stainless Steel |
| Installation | Provided |
Get Latest Price
| Application Area | Cracks & Joints |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 15 ltr |
| Usage/Application | High strength self-smoothing epoxy underlay |
| Packaging Type | Bucket |
| Shelf Life | 12 months |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 45 Litre
Get Latest Price
| Packaging Size | 225 gm packs |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Type | Pack |
| Shelf Life | 6 months |
Get Latest Price
| Packaging Size | 5 Kg |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Type | Bucket |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing, paintings, membranes |
| Packaging Size | 20 Ltr and above |
| Packaging Type | Drums |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | rs |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Usage/Application | dry surface is always a must for good application. The substrate should be completely free of any pr |
| Packaging Size | 10 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Shelf Life | 12 month |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Roll
Get Latest Price
| Packaging Size | 10 mtr x 1 mtr |
| Color | Black |
| Brand | Dr.Fixit |
| Top Surfacing | Cross Laminated HDPE film |
| Tensile Strength | 42/48 N/mm2 |
| Low temperature Flexibility | - 15 Deg C |
Get Latest Price
Get Latest Price
₹ 105 / Litre Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 20 Liter |
| Packaging Type | Bucket |
| Shelf Life | 12 Mothes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 1L |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Bottle |
| Odour | pleasant |
| Shelf Life | 12 months |
| Form | Liquid |
| Brand | Fosroc |
| Model Name/Number | VE4546 |
| 500 | Rs |
Minimum order quantity: 15 Litre
₹ 310 / Meter Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Color | Red |
| Brand | Fosroc |
| Thickness | 10 mm x 20 mm |
| Size | 5 Rmt |
| Surface Type | Cement |
| Usage/Application | As a water stoppar or water bar |
| 1000 | Rs |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 20 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Application Industry | Construction |
| Grade Standard | Industrial |
| Material Compatibility | Ceramic |
| Strength | High |
| Paintability | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 3 ml |
| Color | Red |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Finish Type | Glossy |
| Form | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Litre
Get Latest Price
| Brand | Choksey |
| Packaging Size | 20kg |
| Category | Waterproofing Coating |
| Color | White Crystal |
| Coverage | 15-20 sq.ft/ltr./2coats |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | WATERPROOFING LIQUID FOR UNREACHABLE AREAS |
| Purity | 100% |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Service Location | Mumbai |
| Service Type | Injection Waterproofing Service |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 7 Days |
| Payment Mode | Offline / Online |
Get Latest Price
| Packaging Size | 1 L |
| Category | Waterproofing Coating |
| Usage/Application | Any surface and location |
| Coverage | 250 to 450 sft / ltr |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Type | Waterproofing Chemical |
| Brand | Zycosil |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 1 Litre
Get Latest Price
| Category | Sealant |
| Packaging Size | 600 ml |
| Usage/ Application | For Bonding as a coating material |
| Packaging Type | sausage |
| Form of Chemical | Paste |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 12 Unit
Get Latest Price
| Category | Waterproofing Coating |
| Packaging Size | 20 L |
| Usage/ Application | Waterproofing |
| Packaging Type | Bucket |
| Usage/Application | Waterproofing |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 20 Litre
Get Latest Price
| Packaging Size | 50 Kg |
| Category | Waterproofing Coating |
| Form | Liquid |
| Usage/ Application | The crack area to be waterproofed must be sound |
| Packaging Type | Bucket |
| Form of Chemical | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Construction |
Minimum order quantity: 50 Kg
Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Form of Chemical | Powder |
| Brand | Dr Fixit |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Category | Waterproofing Coating |
| Form | Liquid |
| Usage/ Application | The crack area to be waterproofed must be sound. |
| Packaging Type | Can |
| Form of Chemical | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Construction |
Minimum order quantity: 20 Litre
Get Latest Price
| Rapid Chloride Permeability | Low chloride permeability, preventing corrosion of embedded steel |
| Service Duration | Designed for long-term durability (up to 15 years with proper application) |
| Water Permeability | Highly resistant to water permeability |
| Water Absorption | Low water absorption capacity, making it ideal for wet conditions |
| Service Location | Suitable for both internal and external applications |
| Chemical Base | Epoxy-based polymer mortar |
| Material | Autoclaved Aerated Concrete |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | Available in 1 kg, 5 kg, and 25 kg HDPE pails |
| Type | High-strength, epoxy-based polymer mortar |
Minimum order quantity: 1 Kg
Get Latest Price
| Brand | MYMIX |
| Packaging Size | 1 & 5 Liter |
| Usage/Application | Waterprofing |
| Packaging Type | Can |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Litre
Get Latest Price
| Packaging Size | 280 ml |
| Model | Dr. Fixit 501 |
| Compatible Material | Plastic |
| Cure System | Acetic Cure |
| Features | WeatherProof, Eco Friendly, Long Shelf Life |
| Country of Origin | Made in India |
| 500 | rs |
| Color | Clear |
Minimum order quantity: 3 ml
Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial |
| Type | Oxidising Type |
| Packaging Type | Bucket |
| Packaging Size | 1 Ltr, 5 Ltr, 30 Ltr |
| Form | Liquid |
| Color | White |
| Shelf Life | 12 Months |
| Brand | Guard Speciality Products |
| 2000 | Ltr |
Minimum order quantity: 5 Litre
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India