Pioneers in the industry, we offer mcon poly seal p two component pourable grade polysulphide sealant, silico bond high quality polymer mortar, mymix aquaflex sure coat, essrbond ms 40 grey 600 ml, lapox ultra fix epoxy adhesive and lapox ultra ambient cure high viscous adhesive system from India.
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Application Industry | Jointing, Grouting |
| Surface Of Application | Construction |
| Packaging Type | Bucket |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | kg |
Minimum order quantity: 12 Kg
Get Latest Price
| Material | Cement |
| Usage/Application | water base |
| Packaging Size | 50 ltr |
| Type | can |
| Coverage Area | hi |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Litre
Get Latest Price
| Packaging Size | 600 ml |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 600 ml
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 600 ml |
| Brand | essrbond |
| Color | Grey |
| Compatible Material | Ceramic |
| Item Form | Paste |
| Packaging Type | Tube |
| Applications | Jointing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 260 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 5L |
| Packaging Type | Tin Can |
| Form | Liquid |
| Application Industry | Construction |
| Surface Of Application | Steel |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Chemical Resistance | Water |
| Appearance | powder |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | Atul |
| Application | Flooring |
| Material Compatibility | Metal |
Get Latest Price
| Packaging Size | 100 ml |
| Brand | Lapox |
| Model Number | 2546 |
| Packaging Type | HDPE Barrel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 90 Kg
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Brand | choksey |
| Packaging Type | Can |
| Coverage Area | 1.55 to 1.65 kgs/m2 |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Kg
(0 Reviews)
PRIMER PR-71 is a specially developed to enhance the bonding of water base PU coating Tech o Thane PU & Acrylic Color membrane with the porous /nonporous substrates such as cement, concrete, wood, asbestos, stones, bricks, metals etc.
FEATURES/ADVANTAGES· Easily applicable by brush
· Due to its low viscosity it penetrates deeply into the substrate
· Enhances the bonding of sealant with substrates
· It remains unaffected by UV rays and weathering conditions
· DescriptionView Details
· A high performance primer designed to significantly improve the adhesion of water based coatings, this product is perfect for various surfaces, including cement, concrete, wood, and metals. Its advanced formulation ensures excellent bonding with both porous and non porous substrates, making it an essential choice for construction projects. Ideal for use with polyurethane coatings and acrylic color membranes
Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Kg |
| Brand | Lapox |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Construction |
| Surface Of Application | Plastic |
| Material Compatibility | Metal |
| Chemical Resistance | Acids |
| Gas Fill Up | No |
| Color | off- white |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 120 liter
₹ 545 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 150 gm |
| Brand | Araldite |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Repairs |
| Surface Of Application | Plastic |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Plastic |
| Chemical Resistance | Acids |
Get Latest Price
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
Get Latest Price
| Form | Sealants |
| Strength | High |
Get Latest Price
| Packaging Size | 150 gm |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Repairs |
| Surface Of Application | Plastic |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Plastic |
| Brand | Araldite |
| Chemical Resistance | Acids |
Get Latest Price
Minimum order quantity: 1 Piece
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India