Providing you the best range of asian exterior emulsion paints, birla opus style super smooth, dr fixit roof seal topcoat, asian paints smartcare damp proof paint, mcon magic coat 2k suppliers in mumbai and smartcare professional damp block 2k with effective & timely delivery.
₹ 200 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | Bucket of 20 Litre |
| Packaging Type | Bucket |
| Finish | High Gloss |
| Brand | Asian |
| Provide Home Painting | Yes |
| Usage/Application | Exterior |
| Form Of Paint | Emulsion Paint |
Minimum order quantity: 20 Litre
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 KG |
| Packaging Type | Pack |
| Brand | Birla Opus |
| Color | White, Pastel & Mid-tone |
| Finish | Mid Sheen |
| Usage/Application | Wall |
| State/Form | Liquid |
| Provide Home Painting | Yes |
Minimum order quantity: 20 Kg
Get Latest Price
| Form of Chemical | Liquid |
| Brand | Dr Fixit |
| Packaging Size | 20 L |
| Coverage | 1.0 - 1.1 Sq.mtr / litre to achieve DFT 450 - 500 microns |
| Type | waterproofing coating |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 20 Litre
₹ 198 / Litre Get Latest Price
| Brand | Asian Paints |
| Packaging Size | 20 - 25 Ltr. |
| Paint Base Type | Water Based Paint |
| Finish | High Gloss |
| Packaging Type | Bucket |
| Form Of Paint | Liquid |
| Mix Density | 1.26 |
| Application Temperature | 5 to 35 Deg C |
| Form | Ready to use viscous liquid |
Get Latest Price
| Brand | Mcon |
| Pack Size | 20kg |
| Number of Components | Two Component |
| Color | Grey |
| Base Type | Cementitious |
| Application Area | Roofs/Terraces |
| Usage | Waterproofing |
| Paint Base Type | Water Based |
| Features | UV Resistant |
| Form Of Paint | Liquid |
| Crack Bridging | Up to 1mm |
| Application Surface | Concrete |
| Warranty | Up to 5 Years |
| Finish | Matt |
| Application Method | Brush |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 20 Kg
Get Latest Price
| Form | Liquid, Powder |
| Service Type | Waterproofing Services |
| Color | Gray |
| Grade Standard | Food Grade |
Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 20 litres |
| Usage/Application | China mosaic roof tiles. |
| Packaging Type | Bucket |
| Country of Origin | Made in India |
| 235 | RS |
Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Category | Waterproofing Coating |
| Form Of Chemical | Powder, Liquid |
| Brand | Dr Fixit |
| Packaging Size | 1 kg & 200 Kg |
| Type | Water Proofing Compounds |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Pot Life | 60-90 Minutes at 30 Deg C |
| Packaging Type | Box |
| Nature | Two component |
| Consistency | Free flowing smooth paste |
| Surface drying time | 5-6 Hr at 30 Deg C |
₹ 200 / Litre Get Latest Price
| Brand | Dr Fixit |
| Usage/Application | waterproofing coating |
| Packaging Size | 20kg |
| Category | Waterproofing Coating |
| Coverage | 2 m2 per litre per coat |
| Type | Tarrace waterproofing coating |
| Color | Transparent |
| Form Of Chemical | Liquid |
Get Latest Price
| Brand | Dr Fixit |
| Packaging Size | 20 L |
| Type | Liquid |
| 2000 | Rs |
₹ 270 / Litre Get Latest Price
| Usage/Application | Interior/Exterior |
| Packaging Size | 20 Ltr. |
| Finish | High Gloss |
| Packaging Type | Bucket |
| Brand | Dr. Fixit |
| Form of Paint | Liquid |
| Paint base type | Water Based Paint |
Minimum order quantity: 500 Litre
Get Latest Price
| Features | UV Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
₹ 70 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 20 ltr |
| Brand | MC |
| Packaging Type | Can |
| Finish Type | acrylic coating |
| Rs | 2500 |
| Model No | Primex250 |
Minimum order quantity: 20 Litre
₹ 250 / Roll Get Latest Price
| Packaging Size | 5 - 20 Ltr. |
| Brand | Smartcare |
| Form of Chemical | Liquid |
| Form | Liquid |
| Hardness | 60-80 |
| Packaging Type | Packets,Buckets |
| Tensile Strength | 2.5-3 Mpa |
| Temperature Resistance | From -30 to +90 Deg C |
| Surface Of Application | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Mixing Ratio | 9505 pbw |
| Elongation at Break | 550% +-50% |
| Solid Content | More Than 85% |
| Crack Bridging Ability | 3-3.5 mm |
₹ 216 / lt Get Latest Price
| Packaging Size | 20 Ltr. |
| Usage/Application | Interior, Exterior |
| Color | Any Colour |
| Finish | High Gloss |
| Packaging Type | Can |
| State/Form | Liquid |
| Surface of Application | Concrete, Plaster, Cement Sheets etc |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 lt
₹ 84 / Litre Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 10 Ltr |
| Type | Liquid |
| Standard | Regent |
| Manufactured By | Dr Fixit Made In India |
| Appearance / Colour | Laquer type |
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Brand | Ascolite |
| Packaging Type | Drum |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 40 Litre
₹ 300 / Bag Get Latest Price
| Packaging Type | BOPP Bags |
| Brand | Ultratech |
| Color | Grey |
| Usage/Application | construction material |
| Material | Cement |
| Quality | High |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 20 Bag
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 60 Litre
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India