Wholesale Trader of a wide range of products which include dr fixit seal tape, fosroc nitoband tpe collar, saint gobain mariseal 300 liquid applied polyurethane solvant free waterproofing membrane mumbai, zydex wall tex acrylic based textured scratch finish, hdpe self adhesive membrane and fosroc brushbond roofguard white.
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 30 cm X 10m |
| Packaging Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 tape
Get Latest Price
| Application Area | Roofs & Terrace |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 120x120mm, 12-50mm |
| Usage/Application | For Sealing Joints, Pipe round openings |
| Packaging Type | 10 |
| Shelf Life | 12 months |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 10 no
Get Latest Price
| Usage/Application | Waterproofing |
| Packaging Type | Can |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
| Color | White Blue and Grey |
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 Kg |
| Brand | Zydex |
| Packaging Type | Bucket |
| Provide Home Painting | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 20 Litre
Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Packaging Size | Roll 24 Sqmt, 48 Sqmt |
| Coverage | 24 Sqmt, 48 Sqmt |
| Type | HDPE |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| Brand | Dr Fixit, Sika, Fosroc |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| 10000 | Rs |
Minimum order quantity: 1 Roll
₹ 185 / Kg Get Latest Price
| Application Area | Roofs & Terrace |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 20 Ltr |
| Usage/Application | Roof Waerproofing |
| Packaging Type | Bucket |
| Shelf Life | 12 Months |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 60 Kg
Get Latest Price
| RS | 2000 |
| Supplier in | Mumbai |
Minimum order quantity: 2 Bag
Get Latest Price
| Grade Standard | Chemical |
| Packaging Size | 20 L |
| Pack Type | Bucket |
| Surface of Application | Metal |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 20 Litre
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Usage/Application | Interior |
| Finish | High Gloss |
| Brand | Zydex |
| Color | White |
Get Latest Price
| Packaging Size | 2mm |
| Packaging Type | Roll |
| Form of Chemical | Paste |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Waterproofing Coating |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Roll
Get Latest Price
| Service Life | 3 years |
| Color | Grey |
| 50000 | Rs |
Get Latest Price
| Type | Powder |
| 2000 | Rs |
Get Latest Price
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 Kg |
| Usage/ Application | Construction |
| Brand | MCON Rasayan India Ltd. |
| Packaging Type | HDPE Barrel |
| Strength | High |
| Material Compatibility | concrete, mortar, steel, and cementitious substrates |
| Chemical Type | Acrylic Polymer-Based Bonding Agent |
| Chemical Resistance | Acids, Water, Automotive Fluids |
| Fixture Time | Initial bonding in 30-60 minutes depending on ambient conditions |
| Curing Time | Full cure in 7 days under standard conditions |
Minimum order quantity: 10 Litre
Get Latest Price
| Type | Anchor fastener |
| Joint Width | 12 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 310 / Bag Get Latest Price
| Packaging SIze | 50 Kg |
| Application Area | Packaging |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Plastic |
| Chemical Resistance | Water |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Usage/ Application | Gives excellent impact resistance. |
| Packaging Type | Bucket |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
Get Latest Price
| Usage/Application | constraction |
| Form | Liquid |
| Brand | selico |
| Material | MS |
Get Latest Price
| Tape Width | 4 Inch |
| Color | Black |
| Brand | Fosroc |
| Usage/Feature | Jointing |
| Tape Type | Adhesive |
| 2000 | rs |
| Tape Length | 10 m |
Minimum order quantity: 10 Roll
Get Latest Price
| Packaging size | 20 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Kg
Get Latest Price
| Grade Standard | RS2 |
| Packaging Type | 15kg pail, 20kg pail, 140kg steel drum and 200kg steel drum. |
| Packaging Size | 15kg pail, 20kg pail, 140kg steel drum and 200kg steel drum. |
| Features | Cold applied - Simple to apply - Provides good adhesion to a wide array of building substrates - Can |
| Usage/Application | Road Construction |
| Brand | BITUMAG |
Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Jointing Tape |
| Packaging Size | Rolls 25 mm |
| Coverage | 12 Rmt |
| Type | HDPE |
| Brand | Fosroc |
| Packaging Type | Roll |
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| 50000 | Rs |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| 50000 | Rs |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
|
We are authorized applicator for the Dr.Fixit /Roff / 3M / Ultratech / MYK Schomburg / Polyflex / Tikitar for complete waterproofing and repair solutions. |
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
Strengthening of RCC Members, |
|
|||||||||||||
|
Membrane waterproofing like Bituminous based / EPDM based without breaking existing waterproof work, |
|
|||||||||||||
|
Chemical waterproofing of terraces, basement, water tanks & swimming pools, |
|
|||||||||||||
|
Epoxy / Cement based grouting works, |
|
|||||||||||||
|
Damping riseness grouting works, |
|
|||||||||||||
|
Industrial Epoxy self leveling flooring, |
|
|||||||||||||
|
Waterproof external paintings & Protective coating works, |
|
|||||||||||||
|
Interior works. |
|
|||||||||||||
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India