Wholesale Trader of a wide range of products which include sikashield p22 pe in 3mm, sikashield p24 mgin 4 mm 104 pm, sikashield p 24 pe in, mineral finished app membrane dealer supplier distributor in mumbai, bitumag self adhesive membrane bm self cross laminated self adhesive membranes and sika wp shield p 24 mgin 103 pm.
₹ 2000 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Brand | Sika |
| Color | Black |
| Packaging Type | Roll |
| Raw Material | Bitumin |
| Surface Treatment | Heating |
| Dimension | 10 mtr x 1mtr |
| Roll Length | 10 mtr |
| Material | APP waterpoofing membrane |
Minimum order quantity: 1 Roll
Get Latest Price
| Usage/Application | Waterproofing |
| Brand | sika |
| Color | Polyethylene film / Black |
| Packaging Type | Rolls |
| Raw Material | yes |
| Material | raw |
| Thickness | 3 mm |
| Roll Length | 4mm |
Minimum order quantity: 10 Roll
Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Brand | Sika |
| Color | Black |
| Packaging Type | Roll |
| Raw Material | Bitumin |
| Surface Treatment | Heating |
| Dimension | 10 mtr x 1mtr |
| Roll Length | 10 mtr |
| Material | APP Membrane |
Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Brand | Sika |
| Color | Black |
| Packaging Type | Roll |
| Raw Material | Bitumin |
| Surface Treatment | Cement |
| Dimension | 10 mtr x 1mtr |
| Roll Length | 10 mtr |
| Material | Bitumin Rolls |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 120 / Square Meter Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Waterproofing in general, where the use of fire/flame is not possible - Waterproofing structural con |
| Packaging Size | Nominal roll length: 1mx10m & 1mx15m; Nominal roll width: 1m; Nominal thickness: 1.5mm, 1.8mm, and 2 |
| Coverage | BM SELF Flat Areas: 1.1m m( Approx.) per layer with min.65mm Overlaps and min.100mm end laps. Ave |
| Brand | Bitumag |
| Thickness | 1.5 mm, 1.6 mm, 1.8 mm,2 mm 2.1mm , 2.5 mm |
Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Brand | Sika |
| Color | Polyethylene film / Black |
| Roll Length | 10.0 m |
Get Latest Price
| Dimension | 10 mtr x 1mtr |
| Roll Length | 10 mtr |
| 2000 | Rs |
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Size | 1.2 x 20 mtr |
Get Latest Price
| Packaging Size | rolls |
| Usage/Application | waterproofing |
| Packaging Type | 10 mtr x 1mtr |
| Shelf Life | 12 months |
| 2000 | rs |
Get Latest Price
| Packaging Size | 15 Kg |
| Category | Waterproofing Coating |
| Form | Liquid |
| Usage/ Application | Excellent in chemical resistance. |
| Packaging Type | Bucket |
| Form of Chemical | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Construction |
Minimum order quantity: 14 Kg
Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | For Sealing Over Lapping Joints |
| Packaging Size | 100 mm x 20 mtr |
| Type | Tape |
| Color | White |
| Brand | Fosroc |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Water Absorption | Yes |
| Service Location | Mumbai |
| Material | Autoclaved Aerated Concrete |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 20 ltr |
| Type | Polymer Component and bonding aid |
Get Latest Price
| Packaging Size | Roll length 20 mRoll width 1.2 m, 1.5 m, or 2.0 m |
| Brand | Sika |
| Usage/Application | Strictly follow installation procedures as defined in Method Statements, application manuals and wor |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 1 Roll
Get Latest Price
| Packaging Size | thickness of 1.5 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Appearance | Top surface HDPE (High Density Polyethylene) Bottom surface Release film |
| Usage/Application | Industrial |
| Category | Bitumen Membrane |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Roll
Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 10mt length |
| Color | Black |
| Brand | Fosroc |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| 50000 | rS |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India