Our range of products include sikagard xt elstomeric, sika cemcrete 20 kg, fosroc nitoproof 600 pf, fosroc nitoproof damp protect, fosorc nitocote em 300 and choksey masterproof iwp 1 suppliers in mumbai.
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Brand | Sikagard |
| Packaging Type | Tin |
| Color | White |
| Finish | Matt |
| Usage | Waterproofing |
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | 25 Kg |
| Type | kg |
| Appearance | Construction |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 244 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Packaging Size | 10L |
| Packaging Type | Bucket |
| Shelf Life | 12 months |
| Brand | Fosroc |
Get Latest Price
| Application Area | Roofs & Terrace |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 15 ltr |
| Usage/Application | High performance two component elastomeric cementitious damp-proof coating. |
| Packaging Type | bucket |
| Shelf Life | 12 months |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 45 Litre
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 20 Kg |
| Packaging Type | Bucket |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Construction |
| Usage/ Application | Integral waterproofing compound |
| Packaging Type | Bucket |
| Country of Origin | Made in India |
| 10000 | Rs |
Get Latest Price
| Application Area | Roofs & Terrace |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 20 Ltr |
| Usage/Application | For PU coating as a waterproofing |
| Packaging Type | Bucket |
| Shelf Life | 12 months |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 60 Litre
Get Latest Price
| Brand | Choksey |
| Packaging Size | 20 L |
| Available Colour | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
Get Latest Price
₹ 300 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 5L |
| Brand | Sika |
| Packaging Type | Tin |
| Appearance | Matt |
| Color | Black |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Construction |
| Category | Waterproofing Coating |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 20 Litre
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Base | Polyurethane (PU) |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Pack |
| Grade / Application | waterproofing |
| Curing System | Moisture Cure |
| Shelf Life | 12 month |
| Brand | ESSRBond |
| Movement Capability | ±50% |
| Paintable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Liquid |
| Model | GS 500 |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Finish | High Gloss |
| Color | Blue |
| Brand | Sikagard |
| Model | 550W |
| Usages | Waterproofing |
Sikagard 550 W Elastic is a high-quality, elastic waterproofing solution designed for both vertical and horizontal surfaces.
₹ 2250 / Kg Get Latest Price
| Available Colour | Transparent |
| Packaging Size | 20 L |
| Brand | MC |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Powder |
| surface | Matt |
Minimum order quantity: 20 Kg
Get Latest Price
| Model Name | Tapecrete |
| Packaging Size | 0.5 Ltr, 1 Ltr, 5 Ltr, 10 Ltr, 20 Ltr, 50 Ltr , 100 Ltr and 200 ltr |
| Form | Liquid |
| Purity | 100% |
| Usage/Application | Construction |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 20 Kg
Get Latest Price
| Model Name | Cico No 3 |
| Packaging Size | 1 kg 5 kg 20 kgkg 50 kg 225 kg |
| Form | Liquid |
| Purity | 100% |
| Usage/Application | Construction |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 2000 RS
Get Latest Price
Get Latest Price
| Brand | Choksey |
| Base Type | Cementitious |
| Available Colour | Grey |
| Application Area | Roofs/Terraces |
| Features | UV Resistant |
| Application Surface | Concrete |
| Warranty | Up to 5 Years |
| Finish | Matt |
| Application Method | Brush |
| Country of Origin | Made in India |
| Rs | 2000 |
| Packaging Size | 20 L |
| Pack Size | 25kg |
Minimum order quantity: 1 Kg
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Category | Acrylic Based Polymer Coating |
| Form | Liquid |
| Usage/ Application | Impregnation of alkaline substrates, pH value upto 9 |
| Packaging Type | Bucket |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Litre
Get Latest Price
| Packaging Size | 40 Kg |
| Model No/Name | 5216 |
| Appearance and Color | grey |
| Product Code | 35273 |
| Manufactured By | Mcon |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 kg |
| Brand | STP |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Construction |
| Surface Of Application | Floor |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Ceramic |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 295 / Litre Get Latest Price
| Brand | STP |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Color | Black |
| No. Of Components | Two Component |
| Usage/Application | Steel |
| Packaging Size | 20 Ltr |
| Payment Mode | 100% Advance |
Minimum order quantity: 20 Litre
₹ 50 / Kg Get Latest Price
| Brand | ESSL Bond |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | Bucket |
| Usage | Waterproofing of Green Roofs, Flowerbeds, Planter Boxes |
| Paint Base Type | Water Based |
| Form Of Paint | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
| Available Colour | Grey |
| Color | White |
Get Latest Price
| Brand | mymix |
| Available Colour | White |
| Packaging Size | 20 L |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 20 Litre
Get Latest Price
| Brand | Ascolite |
| Available Colour | Grey |
| Packaging Size | 20 L |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 40 Litre
₹ 395 / Kg Get Latest Price
| Brand | Shaliurethane |
| Available Colour | White |
| Packaging Size | 20 L |
| Model | BTD |
| Usage | Waterproofing |
| Finish | Matt |
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 Kg |
| Usage/Application | For Plastering Mortar |
| Color | Yellow |
| Brand | CICO |
| Form Of Chemical | Liquid |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 20 Kg
Get Latest Price
| Packaging Size | 4 L |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Litre
Get Latest Price
| Packaging Size | 10L |
| Packaging Type | Bucket |
| Appearance | High Gloss |
| Form of Chemical | Liquid |
| Category | Waterproofing Coating |
| Usage/Application | Waterproofing |
Sika Cool Coat is a high-performance, reflective roof coating designed to reduce heat absorption and provide energy efficiency.
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Brand | Berger |
| 10000 | Rs |
Get Latest Price
| Packaging Size | 5 L |
| Brand | Shalicem |
| Available Colour | White |
| Model | EWP |
| Usage | Waterproof |
| Finish | Matt |
₹ 275 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 Kg |
| Usage/Application | Floor |
| Color | White |
| Packaging Type | Bucket |
| Type | Shaliurethane LHM |
| Finish | Matt |
Get Latest Price
| Brand | Mcon |
| Available Colour | Clear |
| Packaging Size | 20 L |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
Get Latest Price
| Brand | MYMIX |
| Available Colour | White |
| Packaging Size | 20 L |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Litre
Get Latest Price
| Packaging Type | Bucket |
| Finish Type | Smooth |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 4 L |
Minimum order quantity: 5 3 Liter
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Model Number | 5583 |
Minimum order quantity: 20 Litre
₹ 250 / Litre Get Latest Price
| Brand | STP |
| Usage/Application | Metal |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Color | Black |
| Packaging Size | 20 Ltr |
| No. Of Components | Single Component |
Minimum order quantity: 20 Litre
Get Latest Price
| Brand | MYMIX |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 4 Kg |
| Packaging Type | Bucket |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Kg
Get Latest Price
Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 16 Kg
Get Latest Price
| Packaging Type | Can |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Kg
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India