Our range of products include fosorc renedroc cf, fosorc renedroc cs, fosroc conbextra ep 10, zydex seal it acrylic, fosroc renderoc cf grey and zydex marvella luxury interior paint.
₹ 728 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 20 Kg |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Packaging Type | Bag |
| Shelf Life | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Fosroc Renedroc CF is a versatile, cement-based repair mortar designed for the restoration and resurfacing of concrete structures.
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 20 Kg |
| Usage/Application | WaterProofing |
| Packaging Type | Box |
| Shelf Life | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Fosroc Renedroc CS is a high-performance, cement-based repair mortar designed for the resurfacing and repair of concrete structures.
₹ 885 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 5 Kg |
| Type | Conbextra EP 10 |
| Joint Width | 40mm |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
Fosroc Conbextra EP 10 is a high-strength, epoxy-based grout designed for critical and high-performance grouting applications.
₹ 3900 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 600 ml |
| Brand | Zydex |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Caulking |
| Surface Of Application | Ceramic |
| Form | Liquid |
| Grade Standard | Chemical |
| Strength | High |
| Chemical Resistance | Acids |
Zydex Seal IT Acrylic is a high-performance, water-based acrylic sealer designed for concrete and masonry surfaces.
Get Latest Price
| Application Area | Exterior |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | For Crack Filling |
| Packaging Type | Bag |
| Shelf Life | 12 Months |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 50 Kg
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 ltr |
| Finish | Matt |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | 59+ shed |
| Form Of Paint | Liquid |
| Paint Base Type | Water Based Paint |
| Drying Time | 1 Day |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Usage/Application | Grouting Pourpos |
| Type | Cementitious |
| Joint Width | 34mm |
| Color | Grey |
| Shelf Life | 12 Months |
| Colour | White |
| 2000 | Rs |
Sikagrout 214 is a high-performance, cementitious grout designed for a variety of applications requiring strong bonding and durability.
Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Litre |
| Color | White |
| Category | Waterproofing Coating |
| Specific Gravity | 1.02 +- 0.01 |
| Form Of Chemical | Liquid |
Zydex Elastobar is a high-performance waterproofing chemical designed to protect surfaces from water ingress and damage.
Get Latest Price
| Material | Powder |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Type | Bag |
| Coverage Area | Approx. 12 - 14 sq. ft. / 25 kg bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Project Distributors for Construction Chemicals and Construction Materials | We are Distributors , Dealers and Suppliers in Mumbai for Construction Chemicals and materials |
Minimum order quantity: 25 Kg
Get Latest Price
| Cure System | Acetic Cure |
| Features | UV Resistance |
| Country of Origin | Made in India |
Dr. Fixit Feviseal HY 100 is a high-quality, single-component polyurethane sealant designed for sealing expansion joints and cracks.
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India