We are a leading Wholesale Trader of par crystalline, par water repellent pwr, feviseal hy 100 hybrid sealant lm, dr fixit raincoat elastomeric exterior, dr fixit tankpro w, saint gobain mariseal 275 liquid applied poylurethane waterproofing membrane dealer supplier mumbai and dr fixit pu plain injection from Mumbai, India.
₹ 50 / Kg Get Latest Price
| Application Surface | Concrete |
| Color | White |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bucket |
| Brand | Par Specialty Polymers |
| Packaging Size | 30 Kg |
| State Of Matter | Liquid |
| Coats Required | 1 |
| Finish | Matt |
₹ 280 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 600 ml |
| Country of Origin | Made in India |
| 100 | Rs |
Minimum order quantity: 600 Piece
₹ 5450 / Bucket Get Latest Price
| Brand | Dr Fixit |
| Packaging Size | 20kg |
| Coverage | 700 sft / 2 coat / 20 Ltr |
| Grade Standard | Analytical Grade |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Construction |
Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Ltr |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | For waterproofing of water tanks |
| Packaging Type | Tin |
| Country of Origin | Made in India |
| 1000 | Rs |
Minimum order quantity: 10 Litre
Get Latest Price
| Packaging Size | 25 Kg |
| Usage/Application | Metal |
| Color | Grey |
| Packaging Type | Can |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | rs |
Get Latest Price
| Physical Form | Liquid |
| Color | Yellow |
| Packaging Size | 5 kg |
| Usage/Application | Construction |
| Method Of Grouting | Pu injection |
Minimum order quantity: 100 Kg
Get Latest Price
| Packaging Type | Can |
| Finish Type | Matt |
| Country of Origin | Made in India |
| 250 | Rs |
| Packaging Size | 20 L |
Get Latest Price
| Application Area | Terrace |
Get Latest Price
| Application Area | Terrace Garden |
| Coverage | 2.5 smt / ltr / 2 coats |
| Type | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Form | 2K Liquid + Powder |
| Packing Type | Bucket |
| Uses | Coating |
| Brand | Dr Fixit |
| Purpose | Waterproofing chemical |
Get Latest Price
| Packaging SIze | 10 kg |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Brand | Dr Fixit |
| 4000 | Rs |
Minimum order quantity: 100 10 ltr
Get Latest Price
| Elongation | 152.5 % |
| Coverage Area | 1 m²/kg |
| Usage/Application | If first coat was cure over 8 hours, fix surface by applying 2 to 3 coats of Dr.Fixit Pidifin 2K for |
| Packaging Type | Powder , Liquid |
Get Latest Price
| Coverage | 700 sft / 20 ltr |
| Form of Chemical | Liquid |
| Type | Liquid |
| Material | Elastomeric |
| Grade Standard | Analytical Grade |
| Brand | Dr Fixit |
| Working Time | 4 to 6 hours |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Brand | Dr Fixit |
| Colour | White |
| Use | Non Metallic |
Get Latest Price
| Coverage | 700 sft / 20 ltr / 2 Coats |
| Type | Liquid |
| Service Life | 5 years |
| Recommended Coat | 2 Coats |
| Material | Elastomeric |
| Storage Condition | Under Roof |
| Working Time | 4 to 6 hours |
| 2000 | rs |
Get Latest Price
| Compressive Strength | M40 |
| Packing Size | 25 kg |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Type | Powder |
| Coverage Area | @ Yield - 12.4 litre per 25 kg's bag @ w/p - 0.14 @ 1 - 1.2 Sq Mtr per bag (25 kg) mix at 10mm thick |
| Color | Grey |
| Shelf Life | 12 months |
Pre-applied system (applied before concrete)
Fully bonded to concrete after casting
Excellent resistance to water & chemicals
High puncture & tear resistance
No water tracking between membrane & concrete
Ideal for basements & raft foundations
Basements & foundations
Raft slabs
Retaining walls
Lift pits
Underground structures.
Podiums & parking areas
Roll Size: 2.4 m x 20 m = 48 sq.m per roll
1.HDPE waterproofing membrane
2.pre applied waterproofing membrane
3.basement waterproofing membrane
4.Dr Fixit prebond
5.foundation waterproofing
Get Latest Price
| Shelf Life | 12 Months to 36 Months |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Packaging Type | Drum |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
| Project Distributors for Construction Chemicals and Construction Materials | We are Distributors , Dealers and Suppliers in Mumbai for Construction Chemicals and materials |
Minimum order quantity: 20 Litre
Get Latest Price
| Packaging Type | Bucket |
| Finish Type | Gloss |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 1 L |
Minimum order quantity: 10 Litre
Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Form Of Chemical | Powder |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Dr Fixit |
| 500 | rs |
Minimum order quantity: 25 Kg
Get Latest Price
| Elongation | 60% |
| Packaging Size | 12 Kg & 48 Kg |
| Coverage Area | 5-6 sft / 2 coats / 1 kg |
| Coverage | 5-6 Sft / 2 Coats / Kg |
| Type | Liquid + Powder |
| Color | Grey |
| Recommended Coat | 2 Coats |
| Form Of Chemical | Liquid + Powder |
| Project Distributors for Construction Chemicals and Construction Materials | Dear Distributors and Suppliers in Mumbai for Construction Chemicals and materials |
| Dealer Distributors | Mumbai and Pan India Level |
Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Application Area | Column Repair, Industrial Floor, Bridge Deck, Parking Deck, Slab Repair, Beam Repair |
| Water Addition | 3–4 L per 25 kg |
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
| Usage/Application | As anti carbonation, protective coating for bridges, flyovers, subways, underpass, stadiums, exterio |
| Packaging Type | primercoat |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Form Of Chemical | Liquid |
| Model | WPC |
| Pack Type | Bucket |
Get Latest Price
| 4000 | Rs |
| Dealer for Construction Chemicals and materials | 1000 |
Get Latest Price
| Usage/Application | Plaster |
| PH Value | 5 - 6 |
Get Latest Price
| Type | waterproofing coating |
| Material | liquid |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Length | 50 m |
| Packaging Type | Bundle |
| Color | White |
| Material | any surfaces |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 10 Piece
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Form of Chemical | Liquid |
| Thickness | 10 mm |
| Brand | Dr Fixit |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | black |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 5 rmt |
Minimum order quantity: 50 Meter
Get Latest Price
| Weight | 15 Kg |
| Packaging Type | Bag |
| Coating | 20kg 800 sqft |
| Packaging Unit | Kg |
| Product Code | VE458693 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 No
Get Latest Price
| Packaging Size | 600 ml |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | White |
| Package | Box |
| Brand | Selsil |
| Form | Liquid |
Get Latest Price
| Usage/Application | Waterproofing and protection |
| Packaging Type | Bucket |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 9 Kg
Get Latest Price
| Brand | Dr Fixit |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India