Our range of products include self adhesive waterproof membrane, self adhesive bituminous membrane, bitumag bm seal sbs modified torch on membrane, peel & seal sbs self adhesive, cross laminated self adhesive bituminous membrane and asian smartcare app waterproofing membrane.
₹ 180 / Square Meter Get Latest Price
| Size | 10 mtr x 1 mtr |
| Usage/Application | For Waterproofing works |
| Brand | Dr.Fixit,STP,Asian Smartcare etc |
| Color | Grey |
| Location | Mumbai |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Thickness | More Than 4 mm |
| Base | Polyester |
Minimum order quantity: 10 Square Meter
Dr. Fixit Self Adhesive Protection Membrane Applied in U/G water tanks and reservoirs and other buried concrete structures like sub way, basement, foundation.
Features:
₹ 350 / Square Meter Get Latest Price
| Tape Width | >100 mm |
| Tape Length | 40-50 m |
| Color | Silver |
| Brand | 3Associates |
| Backing Material | Bituminous based with silver foil |
| Tape Type | Adhesive |
| Adhesive Strength | Good |
| Adhesive Type | Bituminous |
| Total Thickness | 1mm |
| MOQ | 10 |
| Usage/Feature | No expertise required, No messy surface, easy and quick application, stick to any surface |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1250 / Roll Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Brand | BITUMAG |
| Coverage | BM Seal Flat Areas : 1.1m m (Approx.) per layer with 5cm Overlaps and 10 cm end laps. Average wast |
| Usage/Application | The surface to be waterproofed should be clean, dry, firm without undulations and free of any surfac |
| Color | Black |
| Surface Treatment | Polished |
₹ 250 / Square Meter Get Latest Price
| Packaging Size | 20 m |
| Brand | STP |
| Packaging Type | Roll |
| Surface Of Application | Roof |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Usage/Application | For Waterproofing Purposes |
| Packaging Size | 10 mtr x 1mtr x 1.5 mm thick |
| Coverage | 100 sft |
| Type | Bituminous based Self adhesive |
| Color | Black with Blue top |
| Material | SBS Bitumin |
| Brand | Dr Fixit |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| 3000 | Rs |
Minimum order quantity: 5 Roll
₹ 1400 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Softening Point | 100 |
| Width | 1 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Treatment | Concrete |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| 2000 | Rs |
Minimum order quantity: 5 Roll
₹ 13155 / ROLL Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Construction |
| Tear Strength | Min 160 lbs/ inches |
| Packaging Size | 1.2 x 20 m Rolls Tolerance +/- 10% |
| Weight | 1.42 kg/m2 |
| Brand | Asianpaint |
| Thickness | 1.3 +/-10% |
| Tensile Strength | Min 10 MPa |
₹ 9000 / Roll Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Material | PVC |
| Brand | Asianpaint |
| Packaging Type | Roll |
| Dimensions | 10m x 1m x 3mm |
| Color | Black |
| Raw Material | Bituminous |
| Roll Length | 5 m |
₹ 400 / Square Meter Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Type | 1.2 mtr x 10 mtr |
| I Deal In | New Only |
| Brand | asian smart care |
| Color | black |
| Pattern | plain |
| Waterproof | mambrane |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Width | 1 meter |
| Color | Black |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Asianpaint |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Thickness | 3mm |
| Color | Black |
| Raw Material | Bitumin |
| Size | 10 mtr x 1 mtr |
| Elongation | 45/60 |
| Technique | By Torching |
Get Latest Price
| Usage/Application | Waterproofing Membrane |
| Length | 20 mtr |
| Application Area | Basements & foundations Raft slabs Retaining walls Lift pits Underground structures Podiums, Basement |
| Category | Membrane |
| Color | White |
| Type | Membrane |
| Material | HDPE |
| Brand | Dr Fixit |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Usage/Application | The rolls of Prebond membrane and Prebond Tape are inter-wound with a disposable plastic release lin |
| Packaging Size | 2.0 m x 20 m/2.4 m x 20 m/3 m x 20 m @ the thickness of 1.2 mm/1.5 mm/2 mm |
| Packaging Type | Rolls |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Roll
Get Latest Price
| Form | Powder |
| Usage/Application | Basement Raft & confined retaining walls. |
| Packaging Size | 20 mtr x 2.4 mtr roll |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Roll
₹ 397 / Roll Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Thickness | 1.5mm , 1.8mm , 2.0mm |
| Packaging Type | Nominal roll length: 10m, 15m, 20m; Nominal roll width: 1m; Nominal thickness: 1.5mm, 1.8mm and 2.0m |
| Usage/Application | Road Construction |
| Type Of Bitumen | Bitumen Emulsion |
| Features | Waterproofing in general, where the use of fire/flame is not possible - Waterproofing structural can |
| Pack Size(Kilogram) | Nominal roll length: 10m, 15m, 20m; Nominal roll width: 1m; Nominal thickness: 1.5mm, 1.8mm and 2.0m |
₹ 3000 / Roll Get Latest Price
| Packaging Type | Nominal width & length: 2m x 1m ; Nominal thickness: 3.2m, 4mm, 6mm |
| Dimension | 10 m |
| Usage/Application | Road Construction |
| Type Of Bitumen | Bitumen Emulsion |
| Features | Inverted Roofs and parapets - Bridges & tunnels - Concrete foundations, Basements and isolated footi |
| Road Thickness | 3 mm upto 6 mm |
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India