Pioneers in the industry, we offer sikabit w 1 primer, sikabit w 15, asian paint bitumen primer, dr. fixit primer ac, weber primer 401 water based acrylic primer for interior and exterior applications, and marble stone sealer stoneshield ss primer supplier dealer distributor in mumbai from India.
₹ 20 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Brand | sika |
| Packaging Type | Bucket |
| Finish Type | Gloss |
| Color | Red |
| Application Method | Roller |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 530 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1.0 m x 20 m rolls |
| Packaging Type | Bags |
| Appearance | Sheet membrane with laminated PE film reinforcement inside and silver release liners on both sides. |
| Form of Chemical | Powder |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Bitumen Membrane |
Minimum order quantity: 10 Kg
Get Latest Price
| Finish | Matt |
| Packaging Size | 20 Ltr. |
| Viscosity | at 20 Deg C 50-100cps (Brookfield RVT Spindle 2 Speed 50rpm) |
| Specific Gravity | 0.89 +/- 0.02 |
| Flash Point | 38 Deg C |
| Drying Time | Normally touch dry after 30 minutes. |
| Solids Content | 40% by weight minimum |
Get Latest Price
| Packaging Type | Bucket |
| Finish Type | Smooth |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 20 L |
Minimum order quantity: 20 Litre
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Shelf Life | 9 months |
| Form | Liquid |
| Features | Coating |
| 2000 | rs |
Minimum order quantity: 20 rs
₹ 450 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 50 ml |
| Pack Type | Bucket |
| Grade Standard | Chemical |
| Surface of Application | Wood |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Adhesive Primer |
Get Latest Price
| Packaging Size | 20 L |
| Brand | CHOKSEY |
| Packaging Type | Can |
| Finish Type | Smooth |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Bonding Primer |
| Color | White |
| Primer Base Type | Latex Based |
| Application Method | Brush |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Litre
Get Latest Price
| Finish Type | Gloss |
Minimum order quantity: 20 Litre
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India