Wholesale Trader of a wide range of products which include sikatop 122 f polymer modified, sikament 5203 ns, asian paints app membrane, fosroc conplast p211 water reducing admixtures, fosroc renedroc rg micro concrete and sikament 410 ns.
₹ 19 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Packaging Type | Packet |
| Packaging Size | 30Kg |
| Chemical Name | Siaktop 122F |
| Brand | Sika |
| Purity | 95% |
SikaTop 122F is a high-performance, polymer-modified cementitious repair mortar designed for resurfacing and repairing concrete surfaces.
₹ 55 / Kg Get Latest Price
| Concrete Strength Grade | M20 |
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Drum |
| Branding | Sikament |
| Shelf Life | 36 months |
₹ 1435 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 8mm |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | Asian Paints |
| Color | Black |
| Packaging Type | Loose |
₹ 53 / Litre Get Latest Price
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Packaging Type | Plastic Can |
| Physical State | Liquid |
| Color | Grey |
| Brand | Fosroc |
| Shelf Life | 36 months |
Get Latest Price
| Packaging Size | 25 Kg |
| Type | Powder |
| Color | White |
| Packaging Type | Packet |
| Shelf Life | 24 months |
| Brand | Fosroc |
₹ 15125 / Piece Get Latest Price
| Concrete Strength Grade | M20 |
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Branding | Sika |
| Shelf Life | 36 months |
| Purity | 95% |
Get Latest Price
| Packaging Size | 1 L |
| Category | Waterproofing Coating |
| Usage/Application | Roof |
| Coverage | Store Between +5 C and +45 C. S |
| Form Of Chemical | Liquid |
Get Latest Price
| Color | Black |
| Material | HDPE |
| Packaging Type | Loose |
| Surface Treatment | Polished |
Get Latest Price
| Packaging Type | Packet |
| Shelf Life | 36 months |
| Brand | Fosroc |
| Type | Patchroc Powder |
| Purity | 95% |
Get Latest Price
Get Latest Price
| Shelf Life | 36 months |
Get Latest Price
| Maximum Dry film thickness | 50mm |
| Full Cure (days) | 20 |
Nitoprime Zinc Rich is a high-performance, zinc-rich primer designed for corrosion protection in concrete and steel surfaces.
Get Latest Price
| Coverage | 1 cumt = 75 bags of 25 kg |
| Type | Powder |
| 2000 | rs |
Get Latest Price
| Bond With Substrate | Excellent adhesion to steel and concrete |
Get Latest Price
₹ 33 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Packet |
| Shelf Life | 24 months |
| Brand | Fosroc |
| Purity | 96% |
Fosroc Renedroc Patch is a high-quality, polymer-modified repair mortar designed for repairing concrete surfaces.
₹ 600 / Bag Get Latest Price
| Crack Type | Shrinkage Crack |
| Application Area | Wall |
| Base Material | Cement Based |
| Packing Size | 25 kg |
| Material | Powder |
| Usage/Application | Wall Construction |
| Type | Cemrepair |
| Brand | Bronco |
| Shelf Life | 36 months |
| Packaging Type | Packet |
Bronco Cemrepair PMC is a high-performance, versatile cement-based repair compound designed for concrete and masonry surfaces.
₹ 245 / Litre Get Latest Price
| Usage/Application | Interior/ Exteriore |
| Packaging Type | Can |
| Color | Black |
| Brand | Sika |
| Shelf Life | 36 months |
| 2000 | Rs |
| Capacity | 20 L |
| Packaging Size | 1Kg |
Minimum order quantity: 20 Litre
₹ 280 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 50L |
| Usage/Application | Domestic |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 1 Year |
| Form | Liquid |
| Brand | Fosorc |
Fosroc Reebaklens RR is a high-performance, ready-to-use repair mortar designed for concrete and masonry applications.
Get Latest Price
| W/p Ratio | 0.16 |
| Product Code | ve942 |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 25 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Cement |
| Type | Powder |
Minimum order quantity: 20 Bag
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Material | Autoclaved Aerated Concrete |
| Usage/Application | Block Jointing |
| Packaging Size | 3.67 Kg |
| Type | Liquid |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Siakdur |
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Packet |
| Packaging Size | 5 kg |
| Form | Powder |
| Brand | Bronco |
| Shelf Life | 36 months |
| Usage/Application | Wall Construction |
₹ 10 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Type | Perforated Sheet |
| Colour | Black |
| Surface | Matt |
| Size | Medium |
Dimple Perforated Sheet is a high-quality, perforated material commonly used in construction and drainage applications.
Beena Hitendra Rathod (Office Assistant)
Venus Enterprises
Shop No.9, Raj Sundra, Near Maruti Nagar Ashok Van Shiv Vallab Lane, Dahisar East
Mumbai - 400068, Maharashtra, India